Close
k

Projects

Contact

News

Let's connect

Dijital Pazarlama nedir?

Özet bir açıklama ile internet üzerinden yapılan tüm pazarlama stratejilerine dijital pazarlama denir. Mevcut müşterilere veya yeni müşterilere ulaşmak için işletmeler, sosyal medya, arama motoru, e-posta ve web sitesi gibi kanallardan faydalanmaktadırlar.

Yapılan araştırmalar son üç yıl içerisinde sürekli internet kullanımın %5 arttığını söylüyor. Bununla birlikte insanların satın alma isteklerinde de değişiklikler meydana geldi. Günümüzde artık müşteriler alışverişlerini artık online üzerinden yapma konusunda daha istekli durumdalar.

Dijital Pazarlama için bence en önemli kriter, doğru hedef kitle, doğru yer, doğru zaman. Bugün müşterileriniz zaten internette yer alıyor. Fiziksel bir mekan açtığınızı varsayalım. Örneğin Ankara / Kızılay’da. Sizin mağazanızı kimler ziyaret edebilir? Sadece o bölgeden geçen kişiler değil mi? Fakat mağazanızı internete taşırsanız işletmenizin kapılarını tüm dünyaya açarsınız.

Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Örnekleri

En iyi Dijital pazarlama kampanyalarını incelediğimizde  hedeflerine ulaşmak için harcadıkları emeği çok rahat görebiliriz. Sizde kampanyanızın Pazarlama stratejisi türüne göre ücretli ve ücretsiz dijital kanalları kullanarak pazarlamanızı desteklemelisiniz.

Konuyu özetlemek için şöyle söyleyebilirim.. Örneğin bir kitap yazarısınız. Kitabınızın tanıtımı için sizin hedef kitlenize ulaşmış bir içerik pazarlamacısı sayesinde yeni okuyucularınıza çok rahat ulaşabilirsiniz. Sosyal medyada kitabınızın reklamlarını verebilir, ilgili okuyuculara indirim konulu e-posta bülteni gönderebilirsiniz.

Dijital reklamlar (Google Ads (eski adı ile Google Adwords), Yandex.Direct, Criteo, Bloglar, Facebook Reklamları vs.), ve e-posta pazarlaması gibi dijital pazarlama altında bir çok kanal mevcuttur. İşletmeniz ile ilgili olduğunu düşündüğünüz dijital kanallardan müşterilerinize ulaşın.

Dijital pazarlama ve işletmeler üzerine yeni yazılar için okumaya ara vermeyin:)

 

Konu ile ilgili diğer yazılarım:

Meta açıklaması nasıl oluşturulur?
Anahtar kelime stratejisi
Sosyal medya istatistikleri
İnternet pazarlama stratejisi
Facebook’ta reklam verme kılavuzu
Küçük işletmeler için sosyal medya
İçerik pazarlamasının önemi
E-posta pazarlama
Arama ağı stratejisi
Mobil arama yapan kişilerin fiziksel mağazanızı ziyaret etme olasılığı
İçerik pazarlama
İnternetteki rakiplerimizden nasıl sıyrılırız?
Mobil seo neden önemli?
Arama motorlarına reklam vermek

Post a Comment